608 777 425

Testy pneu 2018

Test zimních pneumatik 2015

Výběr zimních pneumatik není snadným úkolem. Laik nemá moc možností poznat kvalitu pneumatiky, takže se obvykle výběr omezí na několik základních kritérií – cena, důvěra ke značce, popř. doporučení známých. Abyste dokázali zimní pneumatiky vybrat v roce 2015 lépe a odborněji, připravili jsme pro vás test zimních pneumatik 2015. Díky tomu nemusíte studovat podrobné technické aspekty a odlišnosti. Test zimních pneumatik 2015 vám pomůže s orientací na trhu s pneumatikami. Test zimních pneumatik 2015 Název Hodnocení

1. Continental ContiWinterContact TS 850

2. GoodYear ULTRA GRIP 8

3. Dunlop SP WinterSport 4D

4. Michelin ALPIN A4

5. Barum Polaris 3

6. Pirelli WINTER 190 SNOWCONTROL SERIE III

7. Kleber Krisalp HP2

8. Nokian WR D3

9. Fulda Kristall Control HP

10. Bridgestone Blizzak LM-32

11. Debica Frigo 2

12. Sava Eskimo S3+

13. Firestone Winterhawk 2

 

Povinné zimní pneumatiky - od kdy zimní pneumatiky?

Povinné zimní pneumatiky je nutné mít na vozidle obuté v období 1. listopadu - 31. března. Dále musí být splněna podmínka, že na silnici opravdu panují zhoršení povětrnostní podmínky. Není tedy nutné přezouvat hned 1.11., když je venku teplota vysoce nad nulou a stejně tak je možné přezout na letní klidně týden, dva před koncem zimního období, když předpověď počasí bude příznivá. Povinnost zimních pneumatik upravuje vyhláška č. 361/2000 Sb.

Výběr zimních pneumatik

Při výběru zimních pneumatik byste se neměli orientovat jen podle ceny. I když neplatí, že nejdražší zimní pneumatika rovná se nejlepší, vybírat z těch nejlevnějších určitě nemůžeme doporučit. Stejně tak, jako šetření ve smyslu využívání letních, či celoročních pneumatik v zimě. Mějte na paměti, že kvalitní zimní pneumatiky mají zejména velký vliv na bezpečnost. Úspora několik stokorun by se vám tedy mohla velmi nevyplatit na výrazně větších škodách na autě, popř. i na zdraví, pokud by vinou nevhodných pneumatik došlo k nehodě. Při výběru zohledněte, co od zimních pneumatik očekáváte. Test zimních pneumatik 2013 objektivně srovnává pneumatiky podle měřitelných parametrů. Každý z vás by si měl ale říci, v jakých podmínkách jezdí a co od zimních pneumatik očekává. I přesto vám test zimních pneumatik 2013 určitě vhodně napoví a poradí. Kvalitní zimní pneumatiky fungují dobře nejen na sněhu a ledu. Výrazně lepší vlastnosti, proti letním pneumatikám, poznáte i na suché vozovce za nižších teplot. Letní, popř. celoroční pneumatiky při nižší teplotě zvrtnou a pneumatika zcela ztrácí své vlastnosti a přilnavost. Naproti tomu zimní pneumatiky si své vlastnosti udrží i v mrazech a jízdní vlastnosti jsou tedy výrazně lepší. Kromě toho mají i lepší – hrubší vzorek. Díky tomu lépe odvádí sníh, déšť či bláto, což je v zimě také častější. Do zimy tedy jedině se zimní pneumatikou. Proto jsme připravili tento test zimních pneumatik 2013. Velmi dobré je, při výběru zimní pneumatiky, přečíst si test zimních pneumatik 2013. Tyto testy vydává řada renomovaných organizací, jako např. ADAC, AUTOKLUB ČR, apod. I laikovi může dát test zimních pneumatik 2013 dobrou představu o tom, jakou zimní pneumatiku vybrat.

Co je to zimní pneumatika?

Celoroční, univerzální pneumatiky, se pro zimní provoz bohužel moc neosvědčily. Proto určitě doporučujeme v zimě používat pouze zimní pneumatiky, které mají výrazně lepší jízdní vlastnosti a jízda s nimi je bezpečnější. Výběr vám usnadní test zimních pneumatik 2015. Určitě nepocítíte ztrátu komfortu. Moderní a kvalitní zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby eliminovaly dříve časté neduhy. A sice vyšší hlučnost, vyšší spotřeba, apod. Moderní zimní pneumatiky jsou z hlediska pohodlí a komfortu zcela srovnatelné s letními. To, jaký má pneumatika vliv na spotřebu paliva, byl jeden z faktorů, ke kterému jsme přihlíželi při přípravě testu zimních pneumatik 2015. Se zimními pneumatikami má vozidlo výrazně kratší brzdnou dráhu. To však není jediný argument. Stejně důležitá je přilnavost zimních pneumatik při rozjezdu, či jízdě do kopce. Pravidlo čtyř pro používání zimních pneumatik: mít zimní pneumatiky na všech 4 kolech mít minimální hloubku dezénu 4 mm mít nazuté zimní pneumatiky po dobu 4 zimních měsíců (rozhodující je průměrná denní teplota pod +7 °C) maximálně 4 sezóny (materiál zimní pneumatiky časem stárne a ztrácí své vlastnosti). A dále samozřejmě sledovat vždy aktuální test zimních pneumatik. Aktuální je test zimních pneumatik 2015.

ADAC testy letních pneumatik 2015

Již tradičně pro Vás zveřejňujeme ADAC testy pneumatik. I pro letošní rok byly testovány letní pneumatiky z hlediska 5 kategorií:
  • sucho (20%)
  • mokro (40%)
  • hluk (10%)
  • spotřeba paliva (10%)
  • opotřebení (20%)

Naměřené výsledky se hodnotí známkami 0,5 - 5,5 a celkové hodnocení je průměrem těchto známek.

První dobrá zpráva: trh nabízí mnoho dobrých pneumatik, které byly testovány v rozměrech 185/60 R15 a 225/45 R17. Takže máte širokou škálu na výběr. Ale při nákupu buďte opatrní a to zejména při výběru menších velikostí pneumatik. Některé modely získaly nejhorší hodnocení. Vzhledem k tomu, že je mezi autem a silnicí pouze několik čtverečních centimetrů, měli byste pečlivě vybírat.

 

Letní pneumatiky 185/60 R15 H

 

Populární letní rozměr pneumatik pro malá auta je 185/60 R15. ADAC tento rozměr testoval u 19 pneumatik. Výsledky jsou velmi odlišné: hodnocení devětkrát "dobrá" ukazuje, že je poměrně velký výběr mezi kvalitními pneumatikami. Objevilo se ale také hodnocení "nedostatečná" a to hned čtyřikrát.

Povinné štítky a jeho požadavky na kvalitu pneumatik na mokru mají zřejmý vliv. Mnoho v současné době testovaných pneumatik má ve srovnání s výsledky z loňského roku lepší vlastnosti na mokrém povrchu.

Devět modelů pneumatik obdrželo od ADAC rozsudek "dobrá". Z této skupiny je nejlepší Michelin Energy Saver + díky vysokému kilometrovému výkonu. Ta je těsně následovaná pneumatikou Continental PremiumContact 5 a velmi podobnými modely Dunlop Sport BluResponse a Goodyear Efficient Grip Performance. Všechny se prezentují jako nejlepší na mokré vozovce. Pneumatika Dunlop je také vynikají v brzdění na suchém povrchu.

Další dobré pneumatiky jsou nové modely Vredestein Sportrac 5, Bridgestone Turanza ER300 a Nokian Line. Jejich kvalitou je celková vyváženost.
Fulda EcoControl HP a Semperit Comfort-Life 2 získaly od ADAC teké hodnocení "dobrá".

Díky drobným nedostatkům na mokrých silnicích získala Pirelli Cinturato P1 známku "uspokojivá". Také Hankook K425 Kinergy Eco a Firestone Firehawk TZ300 a nezískaly díky nedostatkům na mokru lepší hodnocení než "uspokojivá". Barum Brillantis 2 má zase nedostatky na suchém povrchu, takže skončila se známkou "dobrá".

Hodnocení "dostatečná" získala pneumatika Nexen N Blue HD především kvůli rychlému opotřebení. Stejného hodnocení dosáhla pneu GT Radial Champiro 228 a to především kvůli špatnému výkonu na mokru.

Jako "nedostatečné" se ukázaly Kleber Dynaxer HP 3, Verso Marangoni, Rotalla Radial F108 a Sailun Atrezzo SH402. Všechny čtyři modely ukazují především výrazné nedostatky na mokrých vozovkách.

 

Letní pneumatiky 225/45 R17 W/Y

 

Vozy střední třídy jsou nyní často vybaveny pneumatikami v rozměru 225/45 R17 s rychlostním indexem W nebo Y. ADAC testy potvrdily,že i v tomto rozměru existují velké rozdíly v kvalitě pneumatik. Sedm pneumatik od předních výrobců získalo hodnocení "dobrá", takže je z čeho vybírat. Střed tabulky je také uspokojivý, tvoří ji deset modelů. Pouze dvě pneumatiky jsou hodnoceny jako "dostatečné".

Díky značení pneumatik se mnoho výrobců zaměřilo na zlepšení vlastností svých výrobků. U většiny ze sedmi nejlepších pneumatik došlo ke zlepšení vlastností na mokrém povrchu (v porovnání s minulými roky).

Sedm modelů obdrželo od ADAC rozsudek "dobrý". Jako vyvážený produkt se předvedl ContinentalPremiumContact 5 s mimořádně dobrými vlastnostmi na mokru, stejně jako Goodyear Eagle F1 Asymentric 2, která vyniká i na suchých silnicích. Jen mírně horší byly Dunlop Sport Maxx RT a Michelin Pilot Sport 3. Mezi silné stránky pneumatiky Vredestein Ultrac Vorti patří její výkon na suché vozovce a odolnost vůči opotřebení. Hankook Ventus S1 Evo 2 K117 a Semperit Speed-Life dosáhly vyvážených výsledků ve všech kritériích.

10 pneumatik mělo drobné nedostatky, takže získaly hodnocení "uspokojivá". Ve většině případů se jedná o nedostatky na mokré vozovce. Pouze Uniroyal RainSport 2 má nepatrné slabiny na suché vozovce a menší odolnost vůči opotřebení. U pneumatiky Nexen N8000 je nedostatkem vyšší opotřebení.

Dva modely - Syron Race 1 Plus a High Performer Sport HS-2 získaly "dostatečnou" a to za nedostatky na mokré vozovce. To bylo patrné především při brzdění a manipulaci na mokré vozovce.


 

VÝSLEDKY TESTU LETNÍCH PNEUMATIK 185/60 R15 H
Pneumatika Výsledek Sucho Mokro Hluk Spotřeba Opotřebení
Podíl na výsledku (%) 20 40 10 10 20
Michelin Energy Saver+ **** **** **** *** **** *****
Continental ContiPremiumContact 5 **** **** **** *** **** ****
Dunlop Sport BluResponse **** ***** **** *** **** ****
Goodyear Efficient Grip Performance **** **** **** *** **** ****
Vredestein Sportrack 5 **** **** **** *** **** ****
Bridgestone Turanza T001 **** **** **** *** **** ****
Nokian Line **** **** **** *** **** ****
Fulda EcoControl HP **** **** **** *** **** ****
Semperit Comfort-Life 2 **** **** **** *** **** ****
Pirelli Cinturato P1 *** **** *** *** **** ****
Barum Brillantis 2 *** *** **** *** **** ****
Hankook Kinergy Eco K425 *** **** *** *** **** ****
Firestone Firehawk TZ300a *** **** *** *** *** ****
Nexen N Blue HD ** **** *** *** ***** **
GT-Radial Campiro 228 ** *** ** *** **** *****
Kleber Dynaxer HP3 * **** * *** **** ****
Marangoni Verso * **** * *** **** *****
Rotalla Radial F108 * *** * *** **** *****
Sailun Atrezzo SH402 * ** * *** **** ****

 


ADAC radí:

Kdo klade zvláštní důraz na:

 

Nemáte tento rozměr pneumatik?

  • s omezením mohou být výsledky zkoušek použity také pro "sousední" rozměry. To platí pro rozdíly +10 / -10 mm v šířce pneumatiky, tj. 175/60 R 15 H a 195/60 R 15 H. Pokud hledáte výsledky dalších rozměrů z předchozích let, podívejte se na naše stránky do sekce testy.

 

VÝSLEDKY TESTU LETNÍCH PNEUMATIK 225/45 R17 W/Y
Pneumatika Výsledek Sucho Mokro Hluk Spotřeba Opotřebení
Podíl na výsledku (%) 20 40 10 10 20
Continental ContiSportContact 5 **** **** **** *** **** ****
Goodyear Eagle F1 Asymetric 2m **** ***** **** *** **** ****
Dunlop Sport Maxx RT **** **** **** *** **** ****
Michelin Pilot Sport 3 **** **** **** *** **** ****
Vredestein Ultrac Vorti **** ***** **** *** **** ****
Hankook Ventus S1 Evo 2 K117 **** **** **** *** **** ****
Semperit Speed-Life 2 **** **** **** *** ***** ****
Apollo Aspire 4G *** **** *** *** **** ****
Bridgestone Potenza S001 *** ***** *** *** **** ****
Kumho Ecsta LE Sport KU39 *** **** *** *** **** ****
Pirelli Cinturato P7 *** **** *** *** **** *****
Yokohama C.drive 2 *** **** *** *** **** *****
Falken Azenis FK453 *** **** *** *** **** ****
Uniroyal RainSport 2 *** *** **** *** **** ***
Esa-Tecar Spirit UHP *** **** *** *** **** *****
Toyo Proxes T1 Sport *** **** *** *** **** ****
Nexen N8000 *** **** **** *** **** ***
High Performer Sport HS-2 ** **** ** *** **** ***
Syron Race 1 Plus ** **** ** *** **** ****

 


ADAC radí:

Kdo klade zvláštní důraz na:

 

Nemáte tento rozměr pneumatik?

  • s omezením mohou být výsledky zkoušek použity také pro "sousední" rozměry. To platí pro rozdíly +10 / -10 mm v šířce pneumatiky, tj. 215/45 R17 W/Y a 235/45/17 W/Y. Pokud hledáte výsledky dalších rozměrů z předchozích let, podívejte se na naše stránky do sekce testy.

 

Přenositelnost výsledků ADAC testu na run-flat pneumatiky

  • převoditelnost výsledků ADAC testu na run-flat pneumatiky v rozměru 225/45 R17 není uveden. Většina run-flat pneumatik má specifické vlastnosti dané výrobcem, které nejsou v souladu se standardními pneumatikami. Proto se výsledky z těchto testů nedají aplikovat na run-flat pneumatiky stejného rozměru a se stejným názvem modelu.

 

HODNOCENÍ
Velmi dobrá *****
Dobrá ****
Uspokojivá ***
Dostatečná **
Nedostatečná *

Poznámka: Známka "velmi dobrá" má rozpětí 0,5-1,5, "dobrá" 1,6-2,5, "uspokojivá" 2,6-3,5, "dostatečná" 3,6-4,5 a nedostatečná 4,6-5,5

Zdroj: adac.de

Pro zjištění stavu Vaši objednávky zadejte číslo objednávky: